Pytanie:
Czy po uaktualnieniu systemu Snow Leopard do Lion mogę ponownie zainstalować oryginalny system Snow Leopard na maszynie wirtualnej?
Jari Keinänen
2011-07-23 14:04:19 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Czy po uaktualnieniu systemu Snow Leopard do Lion jest technicznie i prawnie możliwe ponowne zainstalowanie oryginalnego systemu Snow Leopard na maszynie wirtualnej znajdującej się w tym samym oryginalnym iMacu marki Apple?

Od umowa licencyjna oprogramowania Snow Leopard §2. Dozwolone sposoby wykorzystania licencji i ograniczenia :

A. Licencja jednorazowa. Z zastrzeżeniem warunków niniejszej Licencji, o ile nie kupiłeś pakietu rodzinnego lub licencji na uaktualnienie oprogramowania Apple, otrzymasz ograniczoną niewyłączną licencję na instalację, używanie i uruchamianie jednej (1) kopii Oprogramowania Apple na jeden komputer marki Apple w danym momencie. Użytkownik zgadza się nie instalować, nie używać ani nie uruchamiać oprogramowania Apple na żadnym komputerze innej marki niż Apple ani nie umożliwiać tego innym osobom. Niniejsza Licencja nie zezwala na istnienie Oprogramowania Apple na więcej niż jednym komputerze w tym samym czasie, a Licencjobiorca nie może udostępniać Oprogramowania Apple w sieci, w której mogłoby być używane przez wiele komputerów w tym samym czasie.

Wydaje mi się *, że nie ma nic złego: działającym systemem operacyjnym jest Lion (a nie Snow Leopard), więc uruchomiłbym tylko jedną kopię Snow Leopard. Oprogramowanie do wirtualizacji działa na komputerze marki Apple. Zgadza się?

Czy jest to technicznie możliwe?

*) iANAL

Myślę, że wirtualizacja systemu Snow Leopard w systemie Snow Leopard była możliwa tylko (prawnie) w przypadku systemu Snow Leopard Server. Myślę, że to nadal obowiązuje, ponieważ licencja na Snow Leoparda nie uległa zmianie.
@Thilo Ale pytanie brzmi: wirtualizacja Snow Leopard na Lion. Skąd w ogóle pochodzi ta klauzula? Licencja SL nie zawiera słowa / części słowa „serwer” lub „wirtualny”.
Dwa odpowiedzi:
bmike
2011-07-23 18:27:17 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Tak - jest to technicznie możliwe.

Instalatory Leoparda i Snow Leoparda szukają pliku (nawet jeśli jest pusty) o nazwie /System/Library/CoreServices/ServerVersion.plist

Uzbrojony w powinno być możliwe wyszukanie wielu artykułów „jak to zrobić”, takich jak ten.

Należy pamiętać, że komentarze na stronie wskazują na problemy, które powoduje ten „hack” podczas uruchamiania systemu operacyjnego (aktualizacje oprogramowania są zdezorientowane obecnością / brakiem tego pliku)

Pomijając kwestie prawne i moralne. (Nie jestem prawnikiem, ale też nie rozumiem, w jaki sposób licencja uniemożliwia wirtualizację legalnie zakupionego systemu Snow Leopard na legalnie zakupionym MacBooku Air z połowy 2011 r.)

Pomyśl o tym jak o jailbreaku na iOS - ktoś musi być na bieżąco z rzeczami, które te zmiany psują, ale korzyści mogą być warte zachodu.

(i jest oczywiste - jeśli musisz zmodyfikować lub poddać produkt inżynierii wstecznej, jest to również sprzeczne z warunkami licencji)
A jeśli próbujesz uruchomić wersję detaliczną 10.6 w VMWare Fusion 3.1.3 na Mac OS X Lion, zdecydowanie nie powinieneś przewijać w dół do [tego komentarza] (http://blog.rectalogic.com/2008/ 08 / virtualizing-mac-os-x-leopard-client.html? ShowComment = 1312751333884 # c6063469332546336932), ponieważ sugerowane przez nią kroki są prawdopodobnie sprzeczne z umową licencyjną 10.6.
mjturner
2011-07-26 16:45:35 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zgodnie z §3 Transfer , jeśli dokonałeś aktualizacji, nie możesz dalej używać starszej wersji:

Jeśli aktualizacja oprogramowania Apple całkowicie zastępuje (pełna instalacja) poprzednio licencjonowanej wersji oprogramowania Apple, nie możesz używać obu wersji oprogramowania Apple w tym samym czasie ani przenosić ich oddzielnie.

Ach, ale to nie aktualizacja oprogramowania Apple aktualizuje Snow Leoparda - to Mac App Store. Myślę, że ma to zapobiec używaniu np. 10.6.8 jako podstawowy system operacyjny i 10.6.7 jako maszyna wirtualna.
Hmm ... Czytam, że jest to aktualizacja oprogramowania Apple, a nie aktualizacja za pośrednictwem ** Aktualizacji oprogramowania ** (zwróć uwagę na wielkie litery oraz termin ** pełna instalacja **). Interpretuję to jako oznaczające „jeśli zaktualizowałeś Leoparda do Snow Leoparda, nie możesz dalej używać Leoparda ani sprzedawać go nikomu, nie sprzedając im również Snow Leoparda”. Oczywiście IANAL ...


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...